Akşener’den Afganistan’daki Mehmetçik Açıklaması

Meral Akşener, orman yangınları sonrasında geçmiş olsun ziyaretinde bulunduğu Muğla'nın Yukarı Mazı köyünde soruları yanıtladı.

Furkan Ertuğrul
Furkan Ertuğrul
18 Ağustos 2021 Çarşamba 19:29
Akşener’den Afganistan’daki Mehmetçik Açıklaması

“Türkiye maalesef göç konusunda bir hendek haline geldi'' diyen Akşener, şöyle konuştu:

''Şimdi gördüğümüz şey şu, Sayın Erdoğan iktidarı ister Batı Avrupa’yı tehdit amaçlı ister başka amaçla bir politik bakış açısıyla Türkiye’yi bir hendek ve göçmenlerin kalıp Batı’ya geçmediği bir alan haline getirdi. Sadece Suriyeli göçmenlerin gelmesi buraya yerleşmesi zaman zaman Sayın Erdoğan tarafından Avrupa’yı onlar üzerinden tehdit etmek Türkiye’nin hangi işine yaradı. Sıfır... Sayın Erdoğan’ın ağzından diyorlar ki, 65 milyar dolar harcanmış. 65 milyar dolar ile pandemi döneminde her evde yaşayan her kişiye 800 dolar yardım verilebilirdi.

Afganistan’da Taliban öne geçti Kabil’i aldı şimdi oradan bir göç var. Birden Afgan göçü ile karşı karşıya kaldık. Şimdi duvar yapmaya kalkışıldı. Duvardan önce İran Büyükelçiliği’nin çağırılıp kendi sınırının korunması, bizim tarafımızdan kendi sınırımızın korunmasıdır. Çeşitli sebeplerle vatanını bırakmış insanlara düşmanlık etmesi kolay ama Türkiye’ye bu kadar kolay çarçabuk gelmesinin önünü açanların vebalini, hesabını ve sorumluluğunu konuşmak zorundayız. Dolayısıyla geç kalmadan o sınırın güvenliğinin sağlanması lazım. Burada bir ciddiyet eksikliği var, devlet insanlığı eksikliği var.

Dış politikadaki 'monşer monşer' denilip bir kenara koyulan o hafızanın tekrar yerine koyulması ihtiyacı var. Sayın Erdoğan Biden ile oturup yalnız başına konuştu, ne konuştuğuna dair bilgi yok hepimiz şüphedeyiz. Şimdi ayıp olanı şu, Biz hem Sayın Erdoğan’ın açıklama yapmasını istedik hem de Amerika Birleşik Devleti’ne bu ne iş dedik. Amerikan elçiliği açıklama yapıyor, bizim Dışişlerimizden, Sayın Erdoğan’ın tık yok. Türkiye bu keşmekeş içerisinde devlet olma ciddiyetini kaybediyor, itibarını kaybediyor, Türkiye sıradan ve enseye tokat vurulacak bir devlet ve ülke konumuna geliyor üzerinde durmamız gereken konu budur.

''Afganistan mı kaldı''

Afganistan mı kaldı da orada Mehmetçik duracak. Behemehal oradan askerimizin geri çekilmesi lazım. Bir tezkere var o tezkere ile ilgili hemen Meclis’in toplanıp o tezkereyi iptal etmesi lazım. Bütün bunların tamamı ciddiyetten uzak devlet yönetme mantığı ile izah edilir. Göç yolda düzelir gibi bir mantıkla dış politika olmaz, olamaz. Şartlara göre bazı şeyleri düzenlersiniz ama onunla ilgili bir yol haritanız olur. Ben büyük bir ciddiyetsizlik görüyorum. Bu işlerin Türkiye’ye çok büyük zararları oluyor.”

Akşener, Afgan göçü konusunda en çok konuşulan konunun ''cinsiyet ve yaş aralığı'' olduğunu ifade ederek, ''Hangi niyetle olursa olsun özel dahi getiriliyor olmuş olsun esas mesele buna yol açanlar üzerinde durmalıyız. O hesap, o vebal, o sorumluluk bu ülkeyi yönetenlerin üzerinedir. Bizim üzerinde duracağımız iş budur'' dedi.

''EMASYA programı tekrar getirilmeli''

Akşener, daha önce yangın ve felaketlerde Mehmetçik sahaya çıkardı, bu sefer neden olmadı sorusuna, Emniyet-Asayiş-Yardımlaşma (EMASYA) protokolüne değinerek,  şu yanıtı verdi:

“EMASYA diye bir tebligat vardı. Emniyet, asayiş, yangın ve afet üzerineydi. Bu yönerge kaldırıldı. Askerler içinde, devlet yönetimi içinde bir plan programdı bu. Asayiş için yangın ve afet için eğitilirlerdi. Yangında, depremde Mehmetçik ne yapacak o eğitimle verilirdi. Şimdi ilk iş o kaldırıldı. EMASYA programının tekrar yerine getirilmesinde fayda var.”

''Turizmle ilgili mantığı değiştirmek lazım''

Yangından etkilenen insanların talepleri olduğunu anlatan Akşener, ''Buralarda herhangi bir yapılaşma, betonlaşma istemiyorlar. Buna dair devleti yönetenler söz verdi onun takipçisi olmak için buradayız. İkincisi buradaki yaraların sarılması lazım. O yaraların sarılıp sarılmadığına dair tespitlerde bulunup, bu yaraların sarılması için de takipçisi olacağız. Yapılanlara teşekkür edeceğiz, yapılması eksik kalanları da duyurmaya, oraya dikkat çekmeye devam edeceğiz” dedi.

Turizmin en çok istediği şey güvenlik olduğunun belirtilmesi üzerine, Akşener şöyle konuştu:

“Turizm ile ilgili önce mantığı değiştirmek gerekiyor. Her alana ayrı bir perspektif içerisinde yürümek gerekiyor. Destek verilmesi gerekiyor. Daha mülteciye gelmeden eksiklikler çok. Mülteci konusunda deniz aksında yer alan bütün ülkeler bizim rakibimiz. O ülkelerin elbette bu konuda propagandaları olacaktır bunları önlemek ve daha geniş projeksiyonda turizmi masaya yatırmak gibi bir mecburiyetimiz var. Basit bir şey bu, kararlı olmak, bilimi kullanmak, mantıklı olmak, dış politikada akıllı olmak, ciddi olmak.”

Muhabir: Süfyan Kızılarslan

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.